Projelerimizde Çevre Etkileri
Projelerimizde Çevre Etkileri

Projelerimizde Çevre Etkileri

 

Kuruluşumuz gerçekleştirmiş olduğu tüm faaliyet ve projelerinde ulusal ve uluslararası mevzuatlara ve diğer şartlara uygun hareket edeceğine dair taahhütlerde bulunmuş olup bu mevzuatlar ve diğer şartların tüm gerekliliklerini yerine getirmektedir. Ayrıca bu konularda uzman personel kadrosu ile bütün mevzuat ve diğer şartların güncelliği takip edilerek değişen şartlara anında uyum sağlanmaktadır.

Kuruluşumuz “En Çevreci Kuruluş Olma” hedefi doğrultusunda, sürdürülebilir yaşam için havanın, toprağın, suyun, iklimin, ormanın ve biyoçeşitliliğin korunmasına yönelik çalışmalarını sürdürürken çevre ile ilgili uygulamalarıyla sadece ülkemizde değil dünyada da örnek bir kuruluş olmuştur. BOTAŞ dünyanın en prestijli çevre ödüllerinden biri olan “Yeşil Dünya” ödüllerinde 4 ödül ile Türkiye’nin gururu olmuş, bu alanda adını tüm dünyaya duyurmuştur. Yürüttüğü başarılı çevre projeleri ile BOTAŞ “Yeşil Dünya Elçisi” unvanını da almaya hak kazanmıştır. 

Çevreyi koruyan ve zenginleştiren BOTAŞ, faaliyet gösterdiği tüm alanlarda ve hayata geçirdiği tüm projelerinde çevreye olan hassasiyetini her seferinde yeniden ortaya koymaktadır. Uluslararası çevre ödüllerinden Yeşil Dünya ve 2020 yılı Yeşil Elma Ödülleri'nde 10 ödül alarak çevre konusunda ülkemizin adını gururla temsil etti.  BOTAŞ ayrıca 2022 yılı Yeşil Elma Ödülleri’nde de 2 altın ödüle layık görülmüştür. Sürdürülebilir çevresel değer yaratma vizyonu doğrultusunda yürüttüğü çalışmalarla ülkemizi uluslararası arenada gururla temsil eden BOTAŞ, 2023 yılında The Green Organisation tarafından düzenlenen Yeşil Dünya Ödülleri’nde 2’si altın 3’ü gümüş olmak üzere toplamda 5 ödül almaya hak kazanmıştır.

BOTAŞ tarafından yürütülen Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Projesi ile canlanan Tuz Gölü habitatının, bölgedeki hayvan popülasyonuna olumlu etkileri TRT tarafından belgesel haline getirilerek “Tuzdan Kaleler” adıyla yayınlanmıştır.